Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Login/Adres e-mail:
  

Hasło
  

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 300
» Najnowszy użytkownik: Hashtag
» Wątków na forum: 278
» Postów na forum: 2,330

Pełne statystyki

Użytkownicy online
Aktualnie jest 24 użytkowników online.
» 6 Użytkownik(ów) | 18 Gość(i)
Angel, KorpoSzczur, Shogg, Durel, Arses

Ostatnie wątki
Pochwal się swoimi screen...
Forum: Gry komputerowe
Ostatni post: Sabor
Wczoraj 16:59
» Odpowiedzi: 64
» Wyświetleń: 7,255
Higill
Forum: Zaakceptowane
Ostatni post: Murgraht
Wczoraj 16:17
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 702
witam
Forum: Przywitaj się!
Ostatni post: Murgraht
Wczoraj 09:36
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 38
Muzyka
Forum: Dyskusje
Ostatni post: Murgraht
14-03-2018 17:15
» Odpowiedzi: 78
» Wyświetleń: 1,763
Bogowie i ich historia
Forum: Biblioteka
Ostatni post: Smithu
11-03-2018 17:43
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 101
Rekrutacja
Forum: Stary Obóz
Ostatni post: Chill
10-03-2018 18:44
» Odpowiedzi: 20
» Wyświetleń: 1,748
Witam
Forum: Przywitaj się!
Ostatni post: Cichybob
10-03-2018 17:56
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 32
Siemanko witam w moim obo...
Forum: Przywitaj się!
Ostatni post: Murgraht
10-03-2018 17:15
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 72
Addon - Temat Zbiorczy
Forum: Dyskusje
Ostatni post: Jarred
08-03-2018 20:17
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 85
Witam
Forum: Przywitaj się!
Ostatni post: marcel o
08-03-2018 20:11
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 30

 
  8. Kilka spraw
Napisane przez: Lazar - 05-02-2018 10:37 - Forum: Ogłoszenia - Brak odpowiedzi

[Obrazek: Tf5jRv2.png]

Cześć wszystkim. Jak widać przeżywamy ostatnio mały zastój spowodowany zbyt wczesnym otwarciem forum i aktualnym brakiem czasu marcela, który kończeniem gamemode zajmie się dopiero, najwcześniej, w marcu. Planowaliśmy o tej porze startować z serwerem, jednak jak to w życiu jest - zawsze ***** pod wiatr. Liderzy zostali wybrani, stanowiska w większości obsadzone, a forum popadło w stagnację. Z jednej strony kiepsko, jednak z drugiej strony daje nam to dodatkowy czas na poprawienie czy dokończenie pewnych spraw.

Pierwszą z nich są obozy, a konkretnie limity ekip startowych. Rozmawiałem jakiś czas temu z liderami o ich zniesieniu, jednak jako administracja nie byliśmy do tego przekonani. Z biegiem czasu przemyśleliśmy sprawę i postanowiliśmy całkowicie znieść obowiązujące limity. Do chwili rozpoczęcia beta-testów wszyscy gracze mogą aplikować do wybranego przez siebie obozu, a od decyzji lidera zależy, czy dostaną się "na skrypt", zostaną poddani okresowi próbnemu, czy też o miejsce dla siebie będą jednak musieli postarać się IC. Kiedy rozpoczniemy już rozgrywkę, dołączać do obozów będzie można już tylko drogą rozgrywki InCharacter.
Liderzy są zobowiązani na bieżąco prowadzić spis zaakceptowanych członków obozu!

Kolejną ze sprawprojekty IC, których w chwili obecnej jest stosunkowo mało. Aby zachęcić Was do zakładania przyszłych projektów postanowiliśmy wprowadzić małe dotacje w postaci zastrzyku magicznej rudy dla każdego z nich (również tych istniejących), bądź w postaci użytecznych itemów. Wysokość i rodzaj "dotacji" można omówić i ustalić na PW z jednym z administratorów, po uzgodnieniu umówiona "kwota" zostanie dopisana do tematu projektu IC i przyznana liderowi projektu po starcie rozgrywki. Sytuacja ta obowiązuje również tylko do momentu rozpoczęcia beta-testów, wszystkie powstałe później projekty będą musiały radzić sobie samodzielnie.
W chwili obecnej najprzychylniej patrzeć będziemy na powstające w Starym Obozie dzielnice, jako, że w tej chwili jest to chyba najsłabiej zagospodarowane osiedle.

Karty Postaci - u nas nazywane po prostu "biografiami". Każdy wie, iż posiadanie własnej biografii nie jest wymagane do gry na serwerze. Jednak osoby, które chcą włożyć w napisanie biografii własnej postaci nieco wysiłku, zdecydowaliśmy się nagrodzić. Właściciele wszystkich zaakceptowanych biografii (sensownych i na poziomie) zostaną doładowani pięcioma punktami nauki. Nie jest to wiele, ale spędzenie godzinki nad skleceniem trzymającej się kupy historyjki, która pozwoli nam poznać bliżej charakter, który chcecie odgrywać zaoszczędzi Wam kilku godzin "nabijania" punktów nauki.


Na koniec: skoro jest więcej czasu to mogę pobawić się jeszcze mapą. Jeżeli ktoś chce zobaczyć na niej coś konkretnego, bądź potrzebuje by coś dostawić czy dobudować - można pisać na PW bądź w tym temacie. Pod uwagę biorę tylko rozsądne propozycje.

Jako, że będziemy tutaj grać wspólnie, wszyscy, każdy kto ma coś sensownego do powiedzenia na temat serwera, jego założeń i przyszłości, może podzielić się uwagami w tym temacie. Najrozsądniejsze sugestie weźmiemy pod uwagę, aczkolwiek jeżeli sam nie potrafisz przedstawić sensownego rozwiązania problemu, na który chcesz narzekać, a chcesz tylko ponarzekać i złorzeczyć - daruj sobie.


  7. Postępy
Napisane przez: Administracja - 21-01-2018 14:46 - Forum: Ogłoszenia - Odpowiedzi (46)

[Obrazek: vI9138f.png]

Witajcie. Dzisiaj postanowiliśmy uchylić rąbka "tajemnicy" i przedstawić małą część skryptu, która jest gotowa na dzień dzisiejszy. Z tego miejsca chcielibyśmy nadmienić, że główną filozofią serwera jest prostota oraz klasyczny klimat pierwszej części Gothica - z tego względu nie będziemy silić się na niepasujące do Gothica rozwiązania, kolorowo-jarmarczne okienka GUI czy teoretycznie innowacyjny pomysł, jakim jest powszechne wprowadzanie myszki do użycia w grze, w której myszki nie używało się niemalże w ogóle. Opieramy się w całości na prostocie, którą tak pokochała rzesza graczy serii Gothic.
Na początek chcemy przygotować zestaw prostych mechanizmów niezbędnych do prowadzenia stabilnej rozgrywki. Dopiero później podejmiemy decyzję o ewentualnym rozwoju serwera i zrobimy to wspólnie z wami, korzystając z waszych sugestii i pomysłów. Jakiś czas przed startem serwera uruchomimy go i wpuścimy chętne do testów osoby, które spędzą kilka dni, może tydzień, testując zawartość, jednak nim to nastąpi minie jeszcze odrobina czasu.
Ze względu na ograniczony czas Marcela oraz inne czynniki, start odbędzie się nie wcześniej niż na przełomie marca oraz kwietnia. Wiele osób pisze do nas z pytaniem "kiedy start?", tak więc odpowiadamy. Planowaliśmy odpalić projekt wcześniej, jednak zaszły pewne okoliczności, które niestety przesuną start serwera w czasie - nie mamy zamiaru mydlić Wam oczu tekstami "już niedługo", stawiamy kawę na ławę. Mimo przeszkód i kłód rzucanych nam pod nogi przez zawistników, zdrajców, którzy dokładają wszelkich starań by całkiem nas poróżnić i pogrążyć, oczernić i okryć ten projekt wstydem, nie przerywamy prac i jeżeli nie stanie się coś tragicznego w skutkach, będziemy pracować nadal by stworzyć prosty dla gracza, długofalowy, grywalny i stabilny serwer. W tym miejscu zaznaczę również, że nie jesteśmy robotami, czy wszystkowiedzącymi - jesteśmy ludźmi, którzy popełniają błędy. W miarę wolnego czasu tworzymy amatorski projekt dla pasjonatów serii i Role Play, takich samych, jak my. Nie wymagajcie od nas więcej niż wymagalibyście od siebie. Jedyne co nas różni to kolor nicku.

* * *

Poniżej przedstawiamy podstawowe skrypty, które są gotowe na ten moment. Temat ten będzie również służył za swojego rodzaju "changelog", czy devlog, gdzie wrzucać będziemy dodawany na serwer content wraz z jego opisem.

* * *

Na mapie rozstawiliśmy ponad 300 różnego rodzaju mobów, Smithu pracuje nad balansem ich statystyk.
Addonem zajmuje się w chwili obecnej Toworish.

* * *

Aktualnie zajmujemy się również domykaniem sprawy craftingu, który będzie działał na zasadzie "poziomowania" cen wyprodukowania ilością surowców potrzebnych do wykonania przedmiotu. Tak więc prosty miecz, zadający niewielkie obrażenia może wymagać np. 2 stalowe pręty aby go stworzyć, jednak wielki miecz na trzecim poziomie rozwoju umiejętności kowalstwa, zadający 70+ obrażeń, może wymagać nawet 15 stalowych prętów i innych materiałów. Crafting pancerzy w założeniu ma wymagać mniej materiałów i przedmiotów, jednak niektóre z pancerzy mogą być trudne do wykonania (co wpłynie na ich cenę) ze względu na konieczność pozyskania np. skór cieniostwora, czy trolla. Opieramy się w głównej mierze na rozgrywce pomiędzy obozami, a co za tym idzie - głownie na pancerzach frakcyjnych, które będą o wiele łatwiej dostępne (po dołączeniu do obozu) niż pancerze "neutralne".

* * *

Nie przywiązujcie zbyt wielkiej uwagi do cen, które zobaczycie na screenach poniżej. Ustawione zostały losowo, do testów.Głowne okienko pomocy otwieramy klawiszem V.

[Obrazek: LxiJ9dK.png]Po naciśnięciu klawisza X naszym oczom ukaże się okno statystyk postaci.

[Obrazek: Bs55Nia.png]Starą monetę, którą wręczają nam strażnicy na Placu Wymian możemy wymienić u dozorcy w bramie Starego Obozu na swój pierwszy kilof.

[Obrazek: TdPLjXs.png]Podstawowe przedmioty i ekwipunek można nabyć u NPC handlarza w każdym z obozów. Postaci kupców swoje przedmioty wystawiać mogą na stoisku obok.

[Obrazek: n1TOCm8.png]Magazyn znajdujący się w każdym z trzech obozów pozwala na bezpieczne przechowywanie swoich przedmiotów, w zamian za drobną opłatę za wynajem przestrzeni magazynowej.

[Obrazek: dBTPLke.png]Gracze mogą wywieszać ogłoszenia i informacje na tablicach ogłoszeń rozrzuconych w bardziej ruchliwych miejscach Kolonii.

[Obrazek: zUVaJ9s.png]Każdy z obozów posiada również swojego trenera u którego można rozwijać umiejętności bojowe i podstawowe statystyki.

[Obrazek: g3VCE92.png]W zakamarkach każdego z obozów czai się zakapturzony paser, który skupi od gracza każdy niepotrzebny przedmiot za bryłkę rudy.

[Obrazek: dqtWLbe.png]W burdelach Starego i Nowego obozu gracz może odpłatnie zregenerować swoje punkty życia i staminy do maksimum.

[Obrazek: AqiIKmH.png]

[Obrazek: WVvOltO.png]W każdej obozowej karczmie zagrać możemy w gry losowe takie jak ruletka, czy międzyobozowa loteria. Aby mieć szansę na wygraną w loterii należy być online w chwili losowania - obywa się ono o każdej pełnej godzinie (1, 2, 3, 4 itd.)

[Obrazek: G0y4KMe.png]

[Obrazek: E45eHVV.png]
W każdym z obozów można nabyć chatę. Warunkiem jest członkostwo w obozie, w którym chcemy zamieszkać. Chaty są podzielone na 2 poziomy (w przyszłości myślimy nad rozwojem tego systemu). Pierwszy poziom zwiększa szybkość regeneracji staminy, drugi zaś daje bonus w postaci dodatkowego Punktu Nauki za każdą przegraną godzinę.

[Obrazek: rbPrcTW.png]

[Obrazek: Nkdqlv3.png]

[Obrazek: ULH4hjw.png]W każdym z obozów znajdziemy kwatermistrza, który zajmuje się sprzedażą pancerzy frakcji na której terenie się zajmuje. Aby dokonać zakupu należy znajdować się na skrypcie frakcji oraz posiadać odpowiednio wysoką rangę.

[Obrazek: 2jrsz34.png]Przemierzając Kolonię gracz natrafi na kilka znanych z G1 postaci, z którymi może wejść w krótki dialog.

[Obrazek: 0YBNN5b.png]Po Kolonii rozsiana jest sieć starożytnych teleportów, których magia wciąż działa pod Magiczną Barierą. Jednak by je zasilić należy zużyć ładunek magii zawarty w 20 bryłkach rudy. Uważaj!

[Obrazek: yNwUtuU.png]Surowce pozyskujemy przy odpowiednich źródłach. Surowcami kopalnymi są węgiel, żelazo, złoto oraz magiczna ruda, które wydobywamy przy użyciu kilofa. Prócz tego gracz może pozyskiwać drewno, aby to zrobić należy wyposażyć się w piłę. By zbierać rośliny i grzyby należy posiadać sierp. Ryby łowimy używając wędki oraz przynęty - są nią resztki jedzenia.


[Obrazek: u5pnVcd.png]

[Obrazek: NZqXLlP.png]


[Obrazek: L4tvblJ.png]Rośliny i grzyby rosną w całej Kolonii kępkami. By zebrać roślinę / grzyba musimy posiadać sierp, gdy spełnimy ten warunek wystarczy nacisnąć klawisz interakcji stojąc tuż obok rosnącej kępki.

[Obrazek: tzMrQCb.png]

[Obrazek: uMMZNqt.png]

* * *

Postanowiliśmy wprowadzić pewne różnice pomiędzy obozami, każdy z nich ma swoje plusy i minusy, tak jak miało to miejsce w single player. To do którego z obozów gracz zdecyduje się dołączyć determinuje późniejsze korzyści. 

[Obrazek: qBNlc0M.png]

[Obrazek: aTCbfAq.png]

[Obrazek: mtg8exe.png]

Zrobimy wszystko, aby postawić prawdopodobnie pierwszy, tak grywalny i długotrwały serwer na platformach multiplayerowych Gothic 2 Noc Kruka.

Ekipa GothicRolePlay.pl


  6. Gamemasterzy
Napisane przez: Administracja - 12-01-2018 18:10 - Forum: Ogłoszenia - Brak odpowiedzi

[Obrazek: RXTK937.png]


Narracja jest ważnym elementem każdej gry Role Play. Podczas swojej przygody spotkamy graczy pełniących funkcję Mistrzów. Kim oni są? Mistrzowie Gry mają pełną kontrolę nad światem, który nas otacza. Mistrz może być narratorem, który prowadzi nas przez konkretny scenariusz i podejmuje decyzje w kwestii konsekwencji aktualnych działań postaci. Mistrz Gry jest również sędzią, który rozsądza konflikty i spory, czy rozpatruje skargi. Niezależnie od sytuacji w której się znajdziesz, a na planie pojawi się Mistrz Gry (czy też narrator) należy bezdyskusyjnie dostosować się do poleceń, czy sposobu narracji jaki podejmie Mistrz. Gdy postać biegnie przez nieprzyjazny teren, może pojawić się Mistrz, który (używając do tego komend narracji) uzna, że Twoja postać potknęła się na wystającym kamieniu i przewróciła - gracz prowadzący wspomnianą postać musi podporządkować się narracji. W przypadkach szczególnych Mistrz Gry może również zadecydować dalszym życiu, bądź śmierci postaci gracza, która znalazła się "na granicy". Po odegranej akcji, w razie wątpliwości i zażaleń każdy gracz może napisać odwołanie w odpowiednim dziale na forum w myśl zasady, iż nie ma ludzi nieomylnych. 

"Mistrz gry tworzy dla graczy przygody oraz ma pełną kontrolę nad światem; kontroluje wszystkie wydarzenia zewnętrzne oraz postacie nie sterowane przez graczy. Jedynie mistrz gry dysponuje pełną wiedzą na temat świata i scenariusza gry. Opisuje on innym uczestnikom zabawy to, co widzą ich postacie, oraz określa reakcję otoczenia na ich zachowanie (np. co się stanie jeśli jeden z graczy zechce otworzyć drzwi). Ma też decydujący głos przy interpretacji reguł danego systemu. Jedyną rzeczą, która nie podlega bezpośredniej kontroli przez mistrza gry, są poczynania graczy. Ich decyzje dotyczące zachowania postaci, które odgrywają, oraz poczynań i środków jakie przedsięwezmą, by osiągnąć cel. Co ważne, mistrz gry nie jest przeciwnikiem graczy, choć jego zadania obejmują stawianie wyzwań na drodze ich postaci.

Do głównych zadań mistrza gry należy:
 • narracja; przedstawienie świata graczom
 • odgrywanie roli bohaterów niezależnych
 • orzekanie o skutkach działań bohaterów graczy." - Wikipedia

* * *

Witajcie. Nadszedł czas ogłosić nabór na gamemasterów dla osób zainteresowanych. Kim jest gamemaster, mistrz gry, wie chyba każdy i nie trzeba tego tłumaczyć. Czego wymagamy od kandydatów?
Przede wszystkim kultury, wszechstronności, kreatywności, cierpliwości i obycia z funkcją, którą ma zamiar objąć. Ważną kwestią jest też moralność i sprawiedliwość w wydawaniu osądów i podejmowaniu decyzji, które dotyczą zwykłych graczy. Osoba aplikująca powinna wiedzieć w czym czuje się dobra, czym chciałaby się zająć jako mistrz gry, potrzebujemy zdecydowanych, opanowanych, dojrzałych emocjonalnie, konkretnych i zaangażowanych osób, które mogą poświęcić minimum kilka godzin tygodniowo na serwer. Mistrzowie powinni również być w stanie zorganizować się samodzielnie by odciążyć administrację, zamiast dodawać jej kolejnych obowiązków. Powinny to być również osoby dyspozycyjne, chętne do pomocy i wkładu własnego w rozwój projektu, nie potrzebujemy ludzi pasywnych, przyglądających się z boku - potrzebujemy ludzi energicznych, pełnych nowych pomysłów, chęci i zapału.
Jeżeli zdecydujesz się wysłać podanie, w akapicie poświęconym temu, co chciałbyś robić nie pisz "organizować proste akcje kopaczom, np. wyprawa do kopalni, remont chaty, murów etc". By organizować tego typu rozgrywkę nie potrzeba rangi mistrza gry. Na pierwszym miejscu przyjmować będziemy osoby z wizją, wnoszące odrobinę świeżości na serwer, osoby potrafiące wykorzystać wszystkie możliwości serwera by jak najlepiej i jak najciekawiej zorganizować grę innym, ale też nadzorować ją jako arbiter. Poniżej wypunktuję informacje, które powinny być zawarte w podaniach:

 • Kilka słów o sobie oraz swojej przygodzie z Role Play.
 • Czy grałeś wcześniej na serwerach Role Play? Jeżeli tak to na jakich.
 • Czy posiadasz doświadczenie wyniesione z grona innych ekip administracji?
 • Zaprezentuj swoje mocne i słabe strony.
 • Czym chciałbyś zająć się jako Mistrz Gry.
 • Na ile oceniasz swoją znajomość lore Gothic?
 • Napisz prosty quest wraz ze storyline, opisz jego organizację, przewidywane rozwiązania, oraz background story.
 • Co nowego jesteś w stanie wnieść w życie projektu?
SUPPORT

Poszukujemy również osób chętnych objąć stanowiska supportu. Jak sama nazwa wskazuje, supporter jest wsparciem dla ekipy serwera oraz całego projektu. Osoby aspirujące na to stanowisko powinny posiadać konkretne umiejętności mogące dopomóc w rozwoju forum oraz serwera, są to między innymi: tworzenie grafiki, modelowanie 3d, tworzenie tekstur, składanie addona, programowanie, edycja stylu forum. Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy by składali swoje podania. Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy stworzyć projekt grywalny, ciekawy i przyjemny!

Jakie informacje powinno zawierać podanie o rangę supportu?
 • Kilka słów o sobie.
 • Czy posiadasz doświadczenie wyniesione z grona innych ekip administracji?
 • Czym chciałbyś zająć się jako supporter?
 • Czy jesteś osobą dyspozycyjną?
Prosimy o składanie przemyślanych i zdecydowanych podań, czekamy na nie maksymalnie do końca stycznia. Podania należy wysyłać przez prywatną wiadomość do jednego z administratorów.


  5. Lider dla Starego Obozu
Napisane przez: Administracja - 31-12-2017 03:27 - Forum: Ogłoszenia - Odpowiedzi (10)

[Obrazek: vuR6VJC.png]

Drodzy gracze! Smile
W związku z przesadzenie hucznym odejściem byłego lidera Starego Obozu poszukujemy osoby, która godnie i lepiej go zastąpi. Warunkiem wzięcia udziału w naborze jest przedstawienie swojej kandydatury w prywatnej wiadomości do któregokolwiek z administratorów. Termin nadsyłania podań ustalmy na połowę stycznia.


[Obrazek: c6TeTRW.png]

Przepraszamy za zaistniałą sytuację i błędy w wyborze ekipy. Lider jak i gracze, których skompletował okazali się na tyle niedojrzali, żeby nawet już po fakcie praktykować wyzwiska i discordowe multikonta. Frown  Oczywiście nie mowa tu o wszystkich. Mimo wszystko nie zamykamy nikomu drogi i gorąco zachęcamy ich do gry, być może nawet w Starym Obozie.

Gracze, którzy są obecnie w Starym Obozie pozostanie w nim muszą dogadać z nowym liderem.

Sam serwer jest na właściwym torze i poza zmianą na lepsze nie zmienia się nic. Smile


  Zmiany w ekipie projektu
Napisane przez: Administracja - 29-12-2017 18:39 - Forum: Ogłoszenia - Odpowiedzi (10)

Temat do informowania o zmianach w ekipie projektu GothicRolePlay.pl.


  4. Święta!
Napisane przez: Administracja - 24-12-2017 12:38 - Forum: Ogłoszenia - Odpowiedzi (13)

[Obrazek: uCgj3hH.png]


Alleluja! Wszyscy wiemy jaki dziś mamy dzień - wigilię Bożego Narodzenia. Z tej okazji chcielibyśmy w imieniu całej ekipy projektu złożyć wszystkim użytkownikom życzenia spokojnych, rodzinnych, wesołych świąt oraz pełnego sukcesów, zdrowia, radości i uśmiechu nowego, 2018 roku. Nadchodząca wigilia to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym, co minęło i nad tym, co nas czeka. Tak więc życzymy również dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro, niech przy świątecznym stole nie zabraknie światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niech przyniesie ze sobą szczęście i pomyślność.
Spędźcie ten czas w gronie rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Żyjemy w dobie ciągłego pośpiechu i mnóstwa ciekawych zajęć przez co często zapominamy o najbliższych, poświęćcie im swoją uwagę w ten wyjątkowy, ciepły, rodzinny, świąteczny czas.

My zaś wracamy po Nowym Roku wraz ze świeżymi wieściami na temat skryptu i postępu prac nad projektem. Bądźcie cierpliwi, półmetek już daleko za nami, wchodzimy na ostatnią prostą, już niebawem widzimy się w Kolonii!


Raz jeszcze wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku dla Was oraz Waszych rodzin! Smile
[Obrazek: gISwlVc.png]


ałtor renderka: bozydar


  3. Liderzy
Napisane przez: Administracja - 08-12-2017 21:43 - Forum: Ogłoszenia - Odpowiedzi (21)

[Obrazek: XZXoGvh.png]

Dobry wieczór wszystkim. Na sam początek chcielibyśmy powiedzieć, że rozczarowaliśmy się nieco ilością dobrych jakościowo podań, które do nas dotarły. Ledwie nieznaczna część z nich zawierała wszystkie informacje o które prosiliśmy. Mimo podobnego spojrzenia na funkcjonowanie obozów w waszych podaniach, trudność w podjęciu wyboru stanowiła różnica osobowości kandydatów. Zdajemy sobie sprawę, że wybór nie zadowoli wszystkich, mamy jednak nadzieję na to, że podjęliśmy dobrą decyzję, której nie pożałujemy. Nim jednak przedstawimy laureatów, niżej w kilku zdaniach opiszemy następne kroki, które powinni poczynić wybrani liderzy jeszcze przed świętami:

 1. Przygotowanie oficjalnego tematu frakcji, wraz z opisem jej hierarchii, sposobów awansowania oraz obowiązujących na terenie obozu praw.
 2. Sporządzenie listy osób wybranych do frakcji, wraz z przedstawieniem ich funkcji.
 • Stary Obóz - 8 strażników, 8 cieni (wliczając w to Cieni wybranych na przedstawicieli kasty)
 • Nowy Obóz - 10 osób; (limit członków 20 do odwołania)
 • Obóz na Bagnie: 10 osób; (limit członków 20 do odwołania)
Z racji sporego zainteresowania obozami postanowiliśmy nieznacznie podnieść liczebność ekip startowych tak, by lider ewentualnie znalazł dodatkowe miejsce dla kilku osób z najciekawszych projektów IC, które z całą pewnością pojawią się już niebawem w obozowych działach. Zdecydowaliśmy się wprowadzić limit osób w obozach pobocznych by główne centrum gry - Stary Obóz - nie straszyło pustkami. Jeżeli frekwencja po starcie dopisze, limity zostaną szybko zniesione.

Od tej pory można organizować przyszłą grę w obozach, dzielnice, grupy wspólnego interesu czy gospodarkę. Zaznaczamy, że nikt spoza grona osób wytypowanych do "ekip startowych" obozów nie zostanie mianowany przez administrację Cieniem / Strażnikiem / Zarządcą / Szkodnikiem / Najemnikiem / Guru / Strażnikiem Świątynnym / Nowicjuszem itp. itd. z racji napisania tematu projektu IC. Taką możliwość ma natomiast lider w miarę wolnych miejsc w ekipie startowej obozu, którym dowodzi.  Nie prowadzimy również dofinansowania projektów itemami, rudą, statystykami, gracze muszą osiągnąć wszystko drogą rozgrywki IC.

Wracając do tematu newsa - pora ogłosić wybranych liderów. Tak więc:
 • liderem Nowego Obozu zostaje Arses;
 • liderem Obozu na Bagnie zostaje Aleksander;
 • liderem Starego Obozu zostaje barto;
 • Cieni zdecydowaliśmy się oddać pod opiekę gracza Happy wespół z jego kolegą Dex'em - obaj gracze powinni zgłosić się do lidera Starego Obozu.[Obrazek: c6TeTRW.png]


Dla spóźnialskich bądź zawiedzionych - na pocieszenie ogłaszam nabór na czwórkę Magów Ognia, którzy zamieszkiwać będą Zamek i znajdą się na skrypcie Starego Obozu. Mimo utraty zdolności magicznych, Magowie Ognia pełnić będą funkcję badaczy, doradców, znachorów i alchemików. Jako osoby wykształcone służyć będą za skarbnicę wiedzy oraz przewodników dla postaci innych graczy, zwłaszcza podczas wypraw oraz różnego rodzaju questów. Osoby wybrane na Magów Ognia zajmą się również tworzeniem zbioru wiedzy na temat uniwersum Gothic w ramach zamkowej biblioteki wraz z administracją i przyszłymi mistrzami gry - pisząc podanie, miej ten fakt na uwadze. W grę wchodzą podania pisane w imieniu własnym, ale również zgłoszenia grupowe. W podaniu należy uwzględnić specjalizację maga oraz napisać na jej temat krótki tekst IC, który mógłby znaleźć się w bibliotece. Może to być, przykładowo, omówienie działania magii, tekst na temat sfery bogów oraz ich wpływów, tekst związany z alchemią, zbiór wiedzy ogólnej na temat uniwersum czy jego historii. Teksty muszą być zgodne z kanonem gry.

[Obrazek: qfXJPIi.png]


W końcu doszło do nieuniknionego - skazańcy zaczęli oblegać zamek. Dni mijały, a zamknięci za murami dotychczasowi panowie doliny, a wraz z nimi magowie uwięzieni pod kopułą przez błąd w zaklęciu, nieustannie szukali wyjścia z sytuacji. Zdecydowali się na niebezpieczną próbę teleportacji do klasztoru nieopodal miasta Khorinis - próbę, w wyniku której śmierć mogło odnieść dwóch najstarszych arcymagów, znacznie osłabionych po rytuale tworzenia magicznej bariery. Tego typu zaklęcia, zwłaszcza kiedy trzeba zabrać ze sobą "bagaż" w postaci ludzi nieobytych z magią są śmiertelnie wyczerpujące. Ktoś jednak musiał donieść o wielkim niepowodzeniu Rhobarowi by znaleźć rozwiązanie nim będzie zbyt późno. Dla Króla magiczna ruda stanowiła priorytet.

Przygotowano rytuał, który miał zabrać zarządców zamku, oraz magów z daleka od piekła, które się rozpętało. Ku zaskoczeniu wszystkich rozrost bariery okazał się nie być jedynym nieoczekiwanym efektem - wewnątrz bariery magia przestała działać. Przerażonych dostojników wyrżnięto jak bydło, nie stanowili oni wyzwania dla bandy zdesperowanych, głodnych krwi skazańców. Tych magów, którzy zdecydowali się poddać, oszczędzono, jednak znaczna część została wymordowana. Dla bezpieczeństwa Gomez rozkazał zamknąć magów w Kaplicy Innosa, gdzie spędzili oni miesiąc, odizolowania od promieni słońca. Wśród ocalałych znalazł się wysoki rangą i ceniony Arcymistrz Kręgu Ognia. Wkrótce magowie stali się zakładnikami Gomeza. W zamian za darowanie im życia, mieli od tej pory służyć magnatowi swoją wiedzą i mądrością. Bez magii stali się bezbronni. Z czasem nawiązali kontakt ze światem zewnętrznym - ich zadaniem miało być zbadanie zagadki kryjącej się za przerostem bariery i tajemniczym zanikiem magii.
[Obrazek: c6TeTRW.png]


  2. Mapa
Napisane przez: Administracja - 30-11-2017 22:41 - Forum: Ogłoszenia - Odpowiedzi (31)

[Obrazek: r4cTQL3.png]

Witajcie. Z dniem dzisiejszym mapa została ukończona. W prawdzie wiele widzieliście już podczas wcześniejszej "odsłony" jednak postanowiliśmy raz jeszcze podzielić się z Wami zrzutami ekranu ze świata w którym przyjdzie nam grać. Od ostatniego razu na mapie pojawiło się kilka nowych miejsc, głownie dzięki zmiksowaniu mapy GRP z kilkoma meshami mapy Kolonii zmodyfikowanej przez Zgreda. Powstały nowe jaskinie, nowe lochy pod niektórymi lokacjami, zupełnie inaczej wygląda w tej chwili stara kopalnia. Nowy Obóz oraz Obóz na Bagnie zostały celowo zmniejszone by w razie mniejszej ilości graczy nie straszyły aż taką pustką. Niebawem szykujemy konkretniejszy news z solidną dawką informacji na temat rzeczy najistotniejszej - gamemode, jednak póki co zawieście oko na zrzutach ekranu Wink
Wybaczcie brak spoilera, ale coś się z nimi pochrzaniło. Materiałów możecie używać jak tylko chcecie - do tematów, sygnatur, kart postaci, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Miłego wieczora!


[Obrazek: hlMCXak.jpg]

[Obrazek: k3TyHyV.jpg]

[Obrazek: Bh4ENvL.jpg]

[Obrazek: U1l4P7O.jpg]

[Obrazek: R0jeU3a.jpg]

[Obrazek: pKtq4ly.jpg]

[Obrazek: U5ZzEaN.jpg]

[Obrazek: pzbEhBw.jpg]

[Obrazek: 4NZwuoL.jpg]

[Obrazek: TikNS0f.jpg]

[Obrazek: eJAou72.jpg]

[Obrazek: 8dZYgzV.jpg]

[Obrazek: pZzCrlH.jpg]

[Obrazek: f0ybAQ2.jpg]

[Obrazek: rYzZQ98.jpg]

[Obrazek: ltvrfDJ.jpg]

[Obrazek: K6XHSc8.jpg]

[Obrazek: ogA8k8T.jpg]

[Obrazek: RQVlZ3p.jpg]

[Obrazek: yvs4yoE.jpg]

[Obrazek: 0IrWLF0.jpg]

[Obrazek: UrtEyF6.jpg]

[Obrazek: L9aorwc.jpg]

[Obrazek: iTApaQg.jpg]

[Obrazek: 9uzFE4I.jpg]

[Obrazek: l6qpHsA.jpg]

[Obrazek: AKq5tTm.jpg]

[Obrazek: lSKEkOF.jpg]

[Obrazek: 34UjLLX.jpg]

[Obrazek: DmVD3PJ.jpg]

[Obrazek: Qy5bFc8.jpg]

[Obrazek: gdiZR4v.jpg]

[Obrazek: sH5xFaF.jpg]

[Obrazek: 2H7w52A.jpg]

[Obrazek: MdMcXsN.jpg]

[Obrazek: gvfkSmH.jpg]

[Obrazek: YzAet0u.jpg]

[Obrazek: WsR0Y2k.jpg]

[Obrazek: Do9TMXg.jpg]

[Obrazek: LIfT9Tp.jpg]

[Obrazek: V8ItMub.jpg]

[Obrazek: apVBGtH.jpg]

Voby - Lazar, część użytych meshy terenu wykonana przez Zgreda. Złożone w jedną całość z pomocą Ingozaura.


  1. Kontynuacja
Napisane przez: Administracja - 25-11-2017 15:16 - Forum: Ogłoszenia - Odpowiedzi (25)

[Obrazek: logo.png]


* * *
Na wstępie chcielibyśmy przywitać wszystkich na forum projektu GothicRolePlay.pl, a konkretnie - kontynuacji dzieła, które rozpoczęliśmy przeszło rok temu i nigdy nie mieliśmy okazji doprowadzić go do końca. Wielu z Was pamięta wzloty i znacznie liczniejsze upadki mające miejsce na przestrzeni tamtych kilku miesięcy. Jednak nie rozpoczynamy nowego rozdziału w naszej historii po to by rozprawiać o tamtych dniach. Wracamy by dokończyć to, co wspólnie zaczęliśmy, bogatsi w nowe poglądy, nowe pomysły, wnioski i co najważniejsze - bogatsi w mądrość płynącą z minionych doświadczeń. 

Projekt wznawiamy w oryginalnym, założycielskim składzie, w którego skład wchodzą Lazar i marcel o. Mamy wielką nadzieję, że tym razem uda nam się osiągnąć cel i stworzyć dogodne miejsce do rozgrywki dla wszystkich fanów Role Play jak i doskonałej serii Gothic, mamy również nadzieję, że jako przyszła społeczność projektu dołożycie wszelkich starań by nam w tym pomóc, zamiast rzucać nam coraz to nowe i większe kłody pod nogi. Zaczynamy od wdrażania prostych skryptów, które pozwolą rozpocząć grę i cieszyć się nią, jednak w miarę upływu czasu i stabilności serwera będziemy oddawać Wam do użytku nowe systemy i rozwiązania czyniące czas spędzony w grze bardziej atrakcyjnym. W odróżnieniu do konkurencji nie stawiamy na pstrokatą szatę i liczne interfejsy, a raczej na znaną z Gothic 1 prostotę i klasyczny wygląd - w myśl powiedzenia, że nie szata zdobi człowieka, a to, co kryje się wewnątrz. Co do tego jesteśmy zgodni - chcemy utrzymać i jak najwierniej oddać oryginalny styl Gothica.

Jak zdążyliście już pewnie zauważyć zmienił się pomysł na rozgrywkę - odchodzimy od idei zakładania dziesiątek bezsensownych i często, nie oszukujmy się, marnych mini-frakcji, stawiamy zaś na klasyczne, znane z pierwszej części Gothica obozy - Stary Obóz, Nowy Obóz oraz Obóz na Bagnie. Wszystkie trzy osiedla zostaną otworzone na rozgrywkę i będą to jedyne frakcje na serwerze. Istotną sprawą będą rangi przyznawane postaciom, brzmi znajomo? Rangi nie mają nic wspólnego z niesławnymi "klasami postaci", w tej kwestii gracz będzie miał pełną swobodę rozwoju swojej postaci wedle upodobań. Określają one jedynie status gracza w społeczności frakcji oraz dają dostęp do nowych pancerzy frakcyjnych. Warto w tym miejscu wspomnieć o mapie - znacie ją z wcześniejszej odsłony projektu. Obozy zostały stosownie zmodyfikowane, a Nowy Obóz i Obóz na Bagnie odpowiednio zmniejszone by dostosować ich rozmiar do spodziewanej ilości graczy tak, aby nie były to obozy-widmo. Wiodącą rolę odgrywa Stary Obóz, jako najstarsze i największe skupisko skazańców. D wie pozostałe frakcje udostępniamy jako alternatywę dla osób, które zwyczajnie nie przepadają za klimatem frakcji Gomeza.


Kolejną sprawą są przyszli liderzy obozów - każdy aspirujący może wysłać podanie do jednego z administratorów. Podania zostaną przedyskutowane w dziale administracji i na podstawie własnych obserwacji oraz wniosków postaramy się wybrać najodpowiedniejsze osoby na te stanowiska. Przyszli liderzy muszą wykazywać się koleżeńskością, aktywnością, kulturą osobistą, dyspozycyjnością i odpowiednim poglądem oraz pomysłem na funkcjonowanie osiedla, którym chcą zarządzać.

Na stanowiska liderów poszukujemy: Kapitana Straży do Starego Obozu, Wodza Najemników do Nowego Obozu oraz Jaśnie Oświeconego dla Obozu na Bagnie.
Należy uwzględnić fakt, iż postać Gomeza prowadzona będzie przez jednego z administratorów, który zostanie prawodawcą najistotniejszego dla rozgrywki osiedla. Władzę wykonawczą i sądowniczą sprawować będą osoby takie jak prawa ręka Gomeza oraz Kapitan Straży. W Nowym Obozie będzie to Wódz Najemników i Herszt Szkodników, w Obozie na Bagnie zaś - Jaśnie Oświecony, Kapitan Straży Świątynnej i najważniejszy z Guru.

Docierając do końca newsa powitalnego chcielibyśmy wspomnieć, że przez najbliższy okres nominować będziemy osoby, które chcielibyśmy widzieć w ekipie administracji - zostanę one powiadomione o nominacji poprzez prywatną wiadomość. Poszukujemy również dyspozycyjnego grafika na pełen etat, oraz osób chętnych zająć się moderacją i nadzorem treści publikowanych na forum.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem projektu by uniknąć niedomówień. A poza tym...

[Obrazek: P02Lgx1.png]


  Regulamin projektu GothicRolePlay.pl
Napisane przez: Lazar - 25-11-2017 14:28 - Forum: Ogłoszenia - Brak odpowiedzi

§1. Kwestie ogólne

1.1 Niniejszy regulamin jest aktualnie obowiązującym spisem zasad i reguł panujących na serwerze i forum GothicRolePlay.pl.
1.2 Każde zachowanie użytkowników forum i serwera zostaje zapisana w logach. Administracja ma prawo do korzystania z nich w sytuacjach spornych oraz do udostępnienia ich organom państwowym powołanym do wykrywania, zapobiegania lub ścigania przestępstw.
1.3 Niniejszy regulamin stanowi własność administracji serwera GothicRolePlay.pl.
1.4 Założenie konta wiąże się z akceptacją regulaminu oraz zobligowaniem się do jego przestrzegania.
1.5 Nieznajomość regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania.
1.6 Administracja gothicroleplay.pl nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczane przez użytkowników treści, które naruszają regulamin korzystania z forum.
1.7 W przypadkach niejasności związanych z regulaminem lub postępowania na szkodę serwera lub jego użytkowników w sposób, który nie został ujęty w regulaminie, ostateczną decyzję podejmuje administracja. Regulamin tym samym nie ma charakteru zupełnego, a jego naturalne rozszerzenie stanowią decyzje Administracji i Mistrzów gry, oraz zamieszczane przezeń na forum ogłoszenia i wytyczne.
1.8 Decyzje administracji są ostateczne i nie powinny być podważane.
1.9 Administracja zastrzega sobie prawo do dowolnej modyfikacji niniejszego regulaminu.
 

§2. Konta użytkowników

2.1 Zabronione są wulgarne, obraźliwe i prowokacyjne nazwy kont.
2.2 Każdy gracz może posiadać na forum wyłącznie jedno konto. W przypadku banicji, zabronione jest zakładanie multikonta. Wykrycie multikonta wydłuża karę dwukrotnie.
2.3 O przypadku współdzielenia jednego komputera  z współlokatorami należy niezwłocznie powiadomić administrację. W razie zaniechania drugie konto zostanie potraktowane jako multikonto, a oba konta zostaną zablokowane. Właściciel komputera bierze odpowiedzialność za poczynania osób z niego korzystających.
2.4 Konta użytkowników są własnością GothicRolePlay.pl, zaś użytkownicy posiadają prawa do ich używania. W przypadku naruszenia zasad panujących na forum lub serwerze, konto może zostać zablokowane i odebrane użytkownikowi.
2.5 Banicja konta na forum nie jest równoznaczna z banicją konta w grze oraz odwrotnie.
2.6 Maksymalny wymiar grafiki dozwolony w sygnaturze to 530x190 pixeli. Sygnatura może zawierać maksymalnie jeden obrazek.
2.7 Zabrania się umieszczania w sygnaturze filmów video oraz plików w formacie .gif.
2.8 Dopuszczalny wymiar tekstu zamieszczonego w sygnaturze wynosi dwa wersy zapisane standardową czcionką.
2.9 Każdy użytkownik zobowiązany jest wypisać nicki aktywnych postaci w swojej sygnaturze.
 

§3. Aktywność na forum

3.1 Dyskusje powinny być prowadzone w sposób kulturalny i zgodny z zasadami netykiety.
3.2 Zamieszczane na forum posty należy pisać w sposób zgodny z zasadami poprawnej polszczyzny.
3.3 Zamieszczane na forum posty powinny być pisane w sposób wyczerpujący i zgodny z tematem toczonej dyskusji. Zabrania się pisania spampostów.
3.4 Zabrania się zamieszczania jednego postu pod drugim. Należy używać opcji „edytuj post”.
3.5 Zabronione jest nadużywanie wulgaryzmów.
3.6 Zabronione jest umieszczanie na forum cheatów.
3.7 Zabrania się propagowania piractwa i rozpowszechniania na forum nielegalnych treści.
3.8 Zabronione jest umieszczanie zdjęć lub danych personalnych innych użytkowników forum. Zasada ta dotyczy również komunikatorów internetowych, na których dyskusja toczona jest nt. serwera GothicRolePlay.pl.
3.9 Zabrania się rozprzestrzeniania na forum treści obrażających innych użytkowników, a także osoby niezwiązane z serwerem, treści prowokacyjnych, pornograficznych, rasistowskich, łamiących polskie prawo lub zasady netykiety.
3.10 Zabrania się zamieszczania na forum treści religijnych i politycznych poza wyznaczonymi do tego tematami w działach społeczności.
3.11 Reklamowanie własnych lub cudzych projektów i portali jest zakazane.
3.12 Każdemu użytkownikowi oraz ekipie projektu należy się szacunek, kategorycznie zabrania się obrażania innych osób. Prowokowanie, przekręcanie nicków oraz lekceważenie rozmówcy w jakikolwiek sposób jest definitywnie zabronione. Konsekwencje ponosi zarówno osoba prowokująca jak i wdająca się w niepotrzebny, publiczny konflikt.
 

§4. Ekipa projektu

4.1 W skład ekipy zarządzającej projektem wchodzą: Administratorzy, Mistrzowie Gry oraz Moderatorzy.
4.2 Mistrzowie Gry odpowiadają bezpośrednio przed Administracją.
4.3 Obowiązkiem każdego z członków ekipy projektu jest reagowanie na przejawy łamania regulaminu.
4.4 Każdy członek ekipy zobligowany jest do godnego reprezentowania serwera zarówno w obrębie tego forum, jak i poza nim.
4.5 Forma i długość kary zależą od wymierzającego tę karę.
4.6 Członkowie ekipy mają prawo usunąć treści naruszający niniejszy regulamin bez poinformowania ich autora.
4.7 Postaci należące do Supporterów, Mistrzów Gry czy Administracji nie są w żaden sposób uprzywilejowane.
4.8 Zakres kompetencji Moderatorów ogranicza się do samego forum.
4.9 Nowi moderatorzy, supporterzy oraz gamemasterzy są wybierani poprzez nominację przez administratorów.


REGULAMIN GRY


§5. Postacie

5.1 Każda postać musi być kreowana zgodnie z zasadami rządzącymi uniwersum pierwszej, drugiej i trzeciej części gry Gothic, oraz uniwersum gothicroleplay.pl, które w niektórych aspektach prezentuje oryginalne rozwiązania. Postacie niezgodne z powyższymi wymaganiami będą blokowane.
5.2 Postacie kreowane w sposób niedbały, pozbawione cech osobowości, celów i priorytetów są blokowane.
5.3 Powiązania między swoimi postaciami są zabronione.
5.4 Użytkownik może posiadać maksymalnie dwie aktywne postacie.
5.5 Użytkownik nie może posiadać postaci w grupach rywalizujących ze sobą.
5.6 Wyświetlany nick postaci może składać się z maksymalnie dwóch członów. Powinien być on zgodny ze standardami nicków w serii Gothic.
5.7 Zabronione jest stosowanie Celebrity Name.
5.8 Opis postaci służy wyłącznie do opisu wyglądu postaci lub stanu w jakim się znajduje.
5.9 Przekazywanie majątku na swoją postać jest surowo zabronione.
5.10 Spisanie testamentu postaci możliwe jest jedynie za zgodą Administratora.
 

§6. Zasady ogólne
 
6.1 Serwer jest miejscem gry IC. Czat OOC służy jedynie do doraźnej komunikacji i rozstrzygania wątpliwości związanych z grą IC. Nadużywaniem czatu OOC będzie surowo karane.
6.2 Komendy służące narracji, tj. /me i /do służą wyłącznie do opisywania stanu faktycznego, a podawanie w nich fałszywych informacji będzie karane.
6.3 Każdy użytkownik może w przeznaczonym do tego dziale na forum odwołać się od decyzji Mistrza Gry już po zakończeniu akcji. W trakcie jej trwania zobligowany jednak jest do bezwzględnego respektowania podejmowanych przez nadzorującego Mistrza Gry decyzji.
6.4 Jakiekolwiek wykorzystywanie błędów w skrypcie w celu osiągnięcia korzyści karane będzie banicją bez możliwości apelacji.
6.5 Zabrania się wychodzenia z gry podczas trwania akcji IC. W razie wyższej konieczności, należy przeprosić resztę biorących udział w akcji graczy i umówić się na niezwłoczne dokończenie gry.
6.6 Walka na serwerze odbywa się przy użyciu mechaniki gry.
6.7 Chęć rozpoczęcia walki należy poprzedzić stosowną informacją na czacie.§7. Ekwipunek

7.1 Przedmioty w ekwipunku postaci znajdują się tam fizycznie w każdej sytuacji. Zabronione jest odgrywanie ich braku lub ukrywania w najdziwniejszych miejscach na siłę, przy pomocy narracji. Przedmioty można przechowywać w magazynach na terenie każdego z obozów.
7.2 Zawartość ekwipunku postaci powinna być zgodna z tym, co rzeczywiście postać mogłaby przy sobie unieść.
7.3 Przedmioty oskryptowane nie mogą zostać odegrane przy pomocy narracji w przypadku braku ich posiadania przez postać.


§8. Sytuacje szczególne

8.1 Gracz, którego postać odniosła obrażenia zobowiązany jest do należytego ich odgrywania. Nierespektowanie tej zasady będzie karane.
8.2 Gracz nie może wymusić na drugim graczu odgrywania amnezji po odniesieniu obrażeń. O podobnym następstwie decyduje sam pokrzywdzony lub Mistrz Gry.
8.3 Dołączyć do organizacji lub biznesu można tylko i wyłącznie drogą interakcji IC, nawet jeśli rekrutuje ona przez forum, to nadal istnieje obowiązek należytego odegrania przyjęcia nowej postaci. Niedozwolone jest samodzielne obsadzanie ważnych stanowisk nowymi postaciami i uznawanie, iż te pełniły swą podobną funkcję już wcześniej – takie działania wymagają zgody Mistrza Gry opiekującego się danym segmentem rozgrywki.
8.4 Atak na strażnika obozu (Straż, Najemnicy, Straż Świątynna) przez członka tego samego obozowiska może zakończyć się śmiercią atakującego, bez konieczności wysyłania wniosku.
8.5 Maskowanie postaci dozwolone jest tylko postaci posiadających odpowiedni przedmiot w ekwipunku.
 

§9. Przestępstwa

9.1 Całkowicie zakazuje się napadów rabunkowych na terenach Obozów, które uznawane są za miejsca w miarę bezpieczne. Inną sprawą są pobicia i bijatyki.
9.2 Przy rabunkach nie można okradać postaci z pancerzy frakcyjnych.
9.3 Do wykonania FCK niezbędna jest zgoda administracji i nadzór któregoś z GM'ów nad akcją. Zgody będą przyznawane w sytuacjach nadzwyczajnych i poważnych.
9.4 Jeżeli osoba wykonująca "wyrok" (posiadająca zgodę na FCK) otrzyma BW podczas przeprowadzania akcji, jej właściciel zobowiązany jest uśmiercić swoją postać.
9.5 Akcje dotyczące seksu należy pominąć, jeśli któraś ze stron wyraża takie życzenie. Uznaje się wówczas, iż akcja taka miała miejsce, a krótko opisywane są wyłącznie jej skutki.
9.6 Niedozwolone jest trwałe okaleczanie postaci innych graczy bez ich zgody, bądź zgody Mistrza Gry / Administratora.
9.7 Podczas nieudanej próby ucieczki z niewoli postać może zostać uśmiercona.


§10. Obozy

10.1 Kategorycznie zabrania się przyjmowania graczy w szeregi obozu z powodów OOC. Każda postać, bez wyjątku, musi zostać przyjęta drogą IC dowodząc wcześniej swojej przydatności.
10.2 Lider obozu odpowiada za wszystkich graczy przyjętych na skrypt frakcji.
10.3 Liderem nie może zostać osoba, która chociaż raz została zbanowana na forum bądź serwerze portalu gothicroleplay.pl
10.4 Gracz, który nie dopełni swoich obowiązków na stanowisku dowódczym i zostanie z niego usunięty nie może zostać dowódcą w przyszłości. Ważna jest ciągłość i aktywność na stanowiskach dowódczych. Jako dowódcę liczymy również różnego rodzaju zarządców typu: prowadzący Cieni, herszt Szkodników, Guru, dowódca Straży Świątynnej etc.
10.5 Liderem oraz dowódcą nie może zostać osoba której zachowanie można określić jako naganne.
10.6 Lider powinien zaprezentować szereg praw obowiązujących na terenie rządzonego przez siebie obozu.
10.7 Administracja zastrzega sobie prawo do mianowania nowego lidera w razie zastrzeżeń co do postępowania aktualnego dowódcy bądź sposobu w jaki prowadzi ugrupowanie, czy też przez brak wystarczającej jego aktywności i zaangażowania.
10.7 Metagaming przy użyciu frakcyjnego kanału OOC podlega surowej karze.
10.8 Rangi muszą być przyznawane adekwatnie do zaangażowania i stażu postaci w szeregach frakcji.
10. 9 Zabrania się zakładania jakichkolwiek niezależnych grup poza wpływem któregoś z trzech obozów. Akcja gry skupia się na trzech osiedlach znanych z Gothic 1 i wszyscy gracze zobowiązani są do gry w ich zakresie. Wszelkie indywidua starające na siłę tworzyć własne grupy pozaobozowe i destabilizować tym samym rozgrywkę  będą eliminowane.
10.10 Obozy jako jedyne istniejące frakcje na serwerze są frakcjami otwartymi, wszelkie próby tworzenia zamkniętych, odizolowanych od napływu nowych graczy grup będą karane usunięciem ze stanowisk dowódczych. Każdy nowy, zainteresowany gracz ma prawo dołączyć do jednego z obozów jeżeli dowiedzie swojej wartości IC.
10.11 Wszelka dyskryminacja graczy z powodów OOC będzie karana usunięciem ze stanowisk dowódczych. Rozgrywka odbywa się IC.


§11. Dungeony

11.1 Dungeonami nazywamy specjalne lokacje na mapie, zasiedlone przez mnóstwo bestii o różnej sile. Zazwyczaj na ich końcu znaleźć można różnego rodzaju loot o różnej wartości.
11.2 Dungeony mogą być penetrowane jedynie przez drużyny graczy składające się z oficjalnych członków obozów.
11.3 Przed wyprawą do dungeonu należy się odpowiednio wyposażyć i zorganizować, śmierć postaci w tych miejscach wiąże się z FCK decyzją gamemastera / administratora.
11.4 Wyprawa do dungeonu musi zostać zgłoszona u jednego z gamemasterów bądź administratorów minimum dobę wcześniej.
11.5 Wyprawa musi być nadzorowana przez jednego z gamemasterów bądź administratorów, który przyjmuje na ten czas rolę narratora i należy bezdyskusyjnie dostosować się do jego poleceń i werdyktów.
11.6 Loot na końcu dungeona jest jeden, sprawą IC pomiędzy graczami biorącymi udział w wyprawie jest jego podział. (loot odnawia się raz na jakiś czas)
11.7 Tygodniowo może odbyć się jedna wyprawa do dungeonów chyba, że administrator zadecyduje inaczej i wyrazi zgodę na więcej niż jedną wyprawę w danym tygodniu.
11.8 Spis dunegonów znajduje się w dziale Uniwersum.
11.9 Osoby zbanowane na forum nie mają prawa brać udziału w wyprawach do dungeonów.


§12. Questy

12.1 Questy pojawiają się w losowym czasie, mogą być skierowane w konkretną postać, grupę, bądź całą społeczność serwera.
12.2 Chęć podjęcia zadania należy zgłosić na PW gamemasterowi / administratorowi który zamieszczał wpis o zadaniu w dziale "questy" minimum dobę wcześniej, kolejnym krokiem jest uzgodnienie terminu próby wykonania zadania z gamemasterem / administratorem prowadzącym dany quest.
12.3 Nagrodą za pomyśle ukończenie zadania może być pojedynczy item, grupa itemów bądź inne wymierne korzyści (w granicach zdrowego rozsądku, dostosowane do poziomu trudności zadania oraz poziomu jego wykonania).
12.4 W questach nie mogą brać udziału osoby zbanowane na forum.